Yusuf Avcı

freelance grafik tasarım

Müşteri İhtiyacı ve Corel Draw & Adobe Illustrator Karşılaştırması

Corel Draw mı? Adobe Illustrator mı?

Öncelikle Corel vs Photoshop karşılaştırması yapmak çok yersiz. Photoshop grafik tasarımda yardımcı program olur, baskıya uygun bir program değil. Kapışma olacaksa Corel – Illustrator arasında olmalı.
Kesinlikle ŞU diyeceğim bir cevabım yok aslında. Matbaa tasarımcıları Corel kullanırken, Ajans tasarımcıları Illustrator kullanıyor desem cevabım biraz yeterli olur sanırım.
Corel baskıya daha uygun baskı açısından daha pratik program. Efektsiz logolarda, ölçülü işlerde, çizim gerektiren yüksek ebatlı (tabela, araç giydirme vs) işlerde Adobe’a nazaran daha etkili.
Adobe Illustrator, kafada hayal edilen fikri uygulamada daha rahat. Efektli ve modern tasarım ihtiyacını bu programla çok rahat karşılıyorsunuz.

Avrupa’da AI’ciler yaygınken, Asya’da CDR’ciler çoğunlukta.
Özellikle Hindistan bu işi aşmış durumda. İnternet cafe gibi tasarım ajansları dolu dolu mevcut. Deli gibi Corel Draw kasıyorlar.

Corel Draw - Adobe Illustrator

Müşteri ihtiyacı tasarım mı? Nokta atış tasarım mı?

Müşteri-Tasarımcı ilişkisi mesleğimizin kanayan yarası.
“Sana bırakıyorum” diye başlayıp, müşterinin yönlendirmeleriyle vasat bir sonuç çıkarılan tasarımlar…
Çözülmesi mümkün olmayan bir problem. Çözümü arayı bulmanız. Bu da tecrübeyle sabit. Müşteri sizin çalışma alanınızı kısıtlıyorsa uçuk tasarımlar hayal etmeyi bırakın. İşi bitirmeye odaklanın. İşten kaçın demiyorum. Bu noktada müşterinin ihtiyacını çok iyi anlayıp ama aynı zamanda harika tasarım çıkarmanız sizin elinizde. Ortasını bulacaksınız. Müşteri X ve Y dökümanlarla sizden basit bir tasarım isterken, siz X ve Y dökümanlarını hareketlendireceksiniz. O kafanızdaki uçuk tasarımları arka planda gösterirseniz taşlar yerine oturur. “Yap bişeyler” mantığıyla karşı karşıyaysanız o işi bırakın YapBişeyciler halletsin…
Şimdilik bu kadar. Daha sonra konuyla ilgili Müşteri-Tasarımcı İlişkisi üzerinde geniş yazılar yazacağım ve size karşılaşılabilecek her durumu aktarmaya çalışacağım.