Yusuf Avcı

freelance grafik tasarım

Facebook Geçmişte Bugün

Facebook daha fazla zaman geçirmek için neredeyse her gün çıkardığı yeniliklere bir yenisini daha ekledi. Bu seferki eğlenceli ve nostaljik.

“Geçmişte bugün” eklentisine aşağıdaki linke tıklayarak erişebilirsiniz.

www.facebook.com/onthisday/ Veya anasayfanızdan Uygulamalar Sekmesine geçerek TARİHTE BUGÜN’e tıklamanız yeterli.

Tıkladığınızda ana sayfanız tam 1 yıl önceki güne dönüyor ve tüm arkadaşlarınızın sayfaların geçen seneki paylaşımlarını yorumlarını vs. görebiliyorsunuz.

Default olarak gelen bu geçen seneki sayfayı ayrıca bir önceki senelerini de görmek mümkün. Sağ üst tarafta yılları değiştirebilme seçeneğiniz var. Daha eski geçmişte bugün’lere  o günün eski yıllarına geçebilirsiniz. Eski yıllar, çok az kişi paylaşım yaptığı için (2007 falan) gayet sade. Geçmiş yıllar eğlenceli oluyor ama vay be falan oluyorsunuz. Hatta eskiden paylaşımlar ne güzelmiş bile dedirtiyor.

Geçmişe bir göz atıp o zamanlar neler olup bittiğini anımsamak, nereden nereye gelindiğini öğrenmek, Facebook’ta önceki yıllarda yapılan paylaşımlara bakmak ilginç gelebilir. Bunun için web tarayıcınızda Facebook hesabınız açıkken, yukarıda verdiğim linke tıklayarak  zaman tünelinde maziye doğru bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Önceden android ve appstore’larda Whats Today gibi uygulama olarak bu eklenti vardı. Şimdi facebook’ta bu eklenti gerçekleşebiliyor.

Facebook ile birlikte bazı sitelerde bile bu uygulama yapılıyor. Hatta kimi siteler geçen yılki içeriğe ve geçen yılki tasarıma bile geçebiliyor. Acunn.com bunu yapmış mesela:
http://www.acunn.com/video/izle/today-in-history/291640