Yusuf Avcı

freelance grafik tasarım

Bilim “ADAM”ı; CANER TASLAMAN

Adam gibi adam gerçekten. Din Bilim Felsefe üzerine burada anlatmaya yetmeyecek kadar dolu dolu bir insan. Dinin bilime etkisinden, felsefe din ilişkilerinden, evrimden, varoluştan, ateizmden, evrenden, kainattan, hayat derslerine kadar maden olarak kullanabileceğiniz karakteri de bilgisi ilmi kadar iyi olan profesör doktor.  Sen ben gibi bir adam. Bir adam düşünün ki varlığını Allah Bilim yoluna harcayan, hayatını yaşam amacını bu yola adayan evinin bile sen ben gibi mütevazı halde olduğu bir adam. Abartıyorsun diyeceksiniz belki ama bu ülkeye bu zamana fazla bu adam. (Dünya’ya sığmıyor zaten). Din – bilim – felsefe ilişkisinde bir numaradır. Ayrıca Türkiye’de İslam’ı en iyi şekilde yorumlayan insanlardan biridir.  Bir çok etkili başarılı videoları var ama siz aşağıda verdiğim Youtube kanalından bu adamı izleyin-dinlerin derim. Pişman olmayacaksınız.

Modern düşünürlere örnek kaliteli felsefeci… Bilim ile dinin birlikte olduğunu, ayrılmaz bütün olduklarını çıktığı her program da, yazdığı her kitapta açıklamaya çalışan bir bilge insandır. Bir çok ateist bilim adamına programlarda ve platformlarda haddini bildirerek işine ne kadar hakim olduğunu defalarca göstermiştir.

OKU emrinin ne anlama geldiğini bizlere çok iyi anlatıyor. Kimisi programlarda Arapça (ayet bile olmayan) sözleri patladıp rantı parayı cebe indirirken, Müslüman toplumumuz mezhep savaşlarıyla içinden çıkılmaz bi haldeyken, 3-5 sözde alim bir araya gelince hala tuvalete hangi ayakla girilmesi gerektiğini tartışırken… Bu adam bu zamana fazla demekte haklıyım.

Ekranlara bir karış sakallı sarıklı ve ata dininden kalmış skolastik düşünceleri kusmayan biri olduğu için bazıları tarafından kötülenebiliyor. Cihad kelimesinin cihad olayının bile o kadar yanlış biliyoruz ki, bir de Cihad’ın ne demek olduğunu/ne anlama geldiğini bir de Caner Hoca’dan dinleyin derim.

Oku İkra Emri ve Alak Suresi
Oku İkra Emri ve Alak Suresi

Düşünen, sorgulayan, araştıran aydınların az olduğu ülkemizde (hatta Müslüman aleminde) bu hafta sonu bu insanlarla tanışıp oturup sohbet edebilme fırsatını buldum. Caner Taslaman gelemese de yakın dostları olan Emre Dorman ve Enis Doko vardı. Güzel bir sohbet ortamı oldu. Kesinlikle çok kaliteli insanlar. Her kelimesini kaçırmadan sömüresi geliyor karşındaki insanın.

Ve bu insanlar tabiî ki de kitaplarını ücretsiz PDF olarakta internette yayınlıyorlar. Hatta iletişime geçip ücretsiz kitabını isteseniz asla hayır demeyecek karakterde insanlar. Ben grubun/yayınevinin/bu insanların kazanması (infaklarından yana şüphem yok) gerektiğini düşündüğüm için tüm kitaplarının PDF’lerini ücretsiz indirdiğim halde sipariş yoluyla kitaplarını satın da alıyorum. Kitaplarını İstanbul Yayınevi aracılığıyla incelemenizi tavsiye ederim: http://istanbulyayinevi.net/

Mevcut Kitapları

Caner Taslaman:
Küreselleşme Sürecinde Türkiye’de İslam
Kuantum Teorisi Felsefe ve Tanrı
Evrim Teorisi Felsefe ve Tanrı
Modern Bilim Felsefe ve Tanrı
Terör’ün ve Cihad’ın Retoriği
Allah Felsefe ve Bilim
Big Bang ve Tanrı

Yrd.Doç.Dr. Emre Dorman:
İnsanlar Uyurlar Ölünce Uyanırlar
Kur’ân-ı Kerîm’deki Temel Emirler ve Yasaklar
Modern Bilim: “Tanrı Var”
Duanız Olmasa Ne Öneminiz Var?
Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu

Enis Doko:
Dahi ve Dindar: İsaac Newton
Allah Felsefe ve Bilim

Kuran Araştırmaları Grubu:
Kuran’daki Dualar ve Seçme Ayetler
Uydurulan Din ve Kuran’daki Din
Kuran Hiç Tükenmeyen Mucize

CANER TASLAMAN Biyografisi:

Caner Taslaman, ilk, orta ve lise eğitimini doğduğu şehir olan İstanbul’da bitirdi. Kimya mühendisi bir annenin ve doktor bir babanın oğlu olarak küçük yaşlardan itibaren doğa bilimleri ile ilgilendi. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde üniversite eğitimini tamamladı. Üniversite eğitimi sırasında antropoloji, din sosyolojisi, bilgi sosyolojisi gibi alanlarla ilgilendi. Marmara Üniversitesi Felsefe ve Din Bilimleri bölümünde, Big Bang Teorisi‘nin felsefe ve teoloji ile bağlantısı üzerine yaptığı teziyle yüksek lisans, Evrim Teorisi’nin felsefe ve teoloji ile bağlantısı üzerine yaptığı teziyle doktora derecesini kazandı. Daha sonra ise Kuantum Teorisi’nin felsefe ve teoloji ile bağlantısı üzerine yazdığı kitapla doçent oldu, yine bilim-felsefe-din üçgenindeki çalışmalarıyla profesörlük derecesini de aldı. Ayrıca “Küreselleşme Sürecinde Türkiye’deki İslam” çalışmasıyla ikinci doktorasını İstanbul Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakultesi‘nde tamamladı. İlk olarak Tokyo Üniversitesi‘nde daha sonra Oxford Üniversitesi‘nde post doktora çalışmaları yaptı. Harvard Üniversitesi‘nde ve Cambridge Üniversitesi‘nde misafir akademisyen olarak bulundu. Son dönemdeki çalışmalarında ve yurtdışında bulunduğu üniversitelerde en çok odaklandığı konu modern bilim-felsefe-din ilişkisi olmuştur. Yıldız Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü‘nde profesör öğretim üyesidir.

İlgi Alanları: Bilim-Felsefe-Din İlişkisi, Küreselleşme ve İslam, Kuran ve Bilim, Din Felsefesi, Bilim Felsefesi, Fizik Felsefesi ve Biyoloji Felsefesi en çok ilgilendiği alanlardır.

 Kişisel Web Sitesi: www.canertaslaman.com

Aktif Kullandığı Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/canertaslamancalismalari

Kişisel Facebook Hesabı: canertaslaman       Kişisel Twitter Hesabı: ctaslaman

Youtube Video Kanalı: www.youtube.com/user/CeMGTI